Miękki enter równie przydatny jak twarda spacja – w pracach dyplomowych, licencjackich, magisterskich oraz wszelkich innych dokumentach

Miękki enter należy podobnie jak twarda spacja do funkcji bardzo przydatnych przy formatowaniu dokumentów. Zwykły enter służy do kończenia jednego akapitu i rozpoczęcia nowego. Za pomocą miękkiego entera kończymy jedną linię tekstu i zaczynamy następną bez kończenia akapitu.

Jeśli włączymy widok znaków niedrukowalnych, w miejscu wstawienia miękkiego entera zobaczymy złamaną strzałkę. Poniższy tekst został napisany w stylu normalnym, z wcięciem 1 cm w pierwszej linii, z justowaniem (czyli wyrównaniem obustronnym) oraz ze zdefiniowanym odstępem po zakończeniu akapitu 8 pkt.

Jak widać, pierwszy fragment (ze wstawionymi miękkimi enterami wewnątrz akapitu) zachował wygląd i formatowanie pojedynczego akapitu. W drugim przypadku komputer podzielił tekst na kawałki, z których każdy potraktował jak osobny akapit.

Dzięki użyciu miękkiego entera nadal będzie możliwa zmiana stylu całości akapitu, bez względu na to, w jakim miejscu akapitu wstawimy kursor. Do tego nie spotkają nas takie niespodzianki, jak  zbyt duże interlinie w środku akapitu czy niepotrzebne wcięcia.

W jakiej sytuacji stosujemy miękki enter, czyli znak końca linii zamiast znaku końca akapitu?

Miękkiego entera używa się głównie:

  • do przejścia do nowej linii w obrębie wyliczenia – tam wstawienie entera automatycznie oznaczałoby wstawienie kolejnego punktu.

Miękki enter kończy linię, a nie kończy akapitu w pracach dyplomowych i innych tekstach.

  • w tytułach

Miękki enter służy do formatowania tytułów rozdziałów. Dzięki niemu pozostają one jednym akapitem.W przypadku tytułów rozdziałów pracy dyplomowej użycie zwykłego entera spowoduje, że program źle zrobi automatyczny spis treści (zamiast jednego tytułu rozdziału będą w tym miejscu dwa).

  • w utworach poetyckich (zwykłe entery powinny kończyć strofy, a nie wersy)

Miękki enter sprawdza się przy formatowaniu utworów poetyckich. Używa się go do rozdzielania wersów, które nie kończą strofy.

Jak wstawiać znak końca linii, czyli miękki enter?

Miękki enter wstawiamy za pomocą kombinacji klawiszy: SHIFT+ENTER.

Dlaczego miękki enter nie powinien zastępować twardej spacji?

Niektórzy używają miękkiego entera, żeby zrzucić wyrazy jednoliterowe do następnej linijki. Lepiej używać do tego twardej spacji (zob. artykuł: Twarda spacja w programie Word).

Pozornie efekt jest taki sam, jednak tylko pozornie. Miękki enter kończy nam linijkę wersu, natomiast twarda spacja łączy niewidocznie dla ekranu i druku dwa wyrazy, które będą zawsze razem przesuwać się do kolejnych linijek, bez względu na to, ile tekstu dopiszemy przed nimi. Zobrazują to poniższe ilustracje.

Przykład pokazujący (ze znakami niedrukowalnymi), dlaczego miękkiego entera nie powinno się używać zamiast twardej spacji.
I to samo bez znaków niedrukowalnych:

Przykład pokazujący (bez znaków niedrukowalnych), dlaczego miękkiego entera nie powinno się używać zamiast twardej spacji.Warto ułatwić sobie pracę z tekstem i korzystać zarówno z twardej spacji, jak i miękkiego entera.

15 komentarzy

  1. Nie poznałam jeszcze takiego sposobu. Nie ma też zakazu dzielenia takich wyrażeń, pod warunkiem że półpauza pozostaje na końcu linii. Moim zdaniem jednak, ładnie to nie wygląda. Żeby uniknąć takiej sytuacji, można wstawić przed nawiasem miękki enter i wtedy na pewno całość przeniesie się do następnej linii. Trzeba jednak przy każdej zmianie tekstu w akapicie skontrolować, czy nie zrobiła się dziura w linii poprzedzającej nawias.

  2. A czy istnieje sposób na wstawienie twardej półpauzy? Twardy dywiz wstawia się kombinacją: Ctrl + Shift + -, ale jeśli podając w nawiasach daty życia używamy półpauzy i mamy problem z automatycznym przenoszeniem do następnej linijki, to czy można wstawić twardą półpauzę?

    Marcin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.