Linijki  nad i pod stroną, na której piszemy, mogą być bardzo pomocne. Włączamy je i wyłączamy poprzez zaznaczenie lub odznaczenie odpowiedniego okienka na wstążce: Widok.

Jeśli ta opcja jest włączona, na ekranie zobaczymy dwie linijki: pionową i poziomą.

Podobny szary pasek znajduje się w dolnej części linijki pionowej.

Szarą przestrzeń na linijkach możemy dowolnie zwiększać i zmniejszać. Ustawiamy kursor na granicy białej i szarej strefy linijki, a gdy kursor się zmieni na dwustronną strzałkę,  przesuwamy go w odpowiednie miejsce. Ten sposób zmiany rozmiaru marginesów znakomicie sprawdza się w dokumentach, w których na każdej stronie marginesy mają być jednakowe.

Niekiedy jednak w pracach dyplomowych i długich dokumentach  chcemy  zmienić marginesy tylko na pojedynczych stronach lub w jakiejś partii tekstu.  W tym przypadku nie możemy zacząć od przesuwania szarych części  linijki. Musimy najpierw wstawić znak podziału sekcji przed stroną (lub wielostronicowym blokiem tekstu), gdzie chcemy zmienić marginesy i za nią, dopiero teraz ustawiamy marginesy, przesuwając po prostu szare paski. Marginesy zmienią się tylko w części dokumentu między jednym znakiem podziału sekcji a drugim.

Zobacz też artykuły:

 

3 komentarze

  1. Ustawianie sekcji dla wielu osób jest zbyt skomplikowane. Ja od razu „manipuluję” wielkością marginesów w całej pracy, którą mam napisać: górny i prawy zmniejszam do 1,5cm; dolny w zależności od tego, czy potrzebuję miejsca na przypisy czy nie, zostawiam większy lub też zmniejszam. Lewy przeważnie zostawiam. Ale to rozwiązanie ma zastosowanie tylko wtedy, gdy nie drukuję dwustronne kartek.

    Anna
    1. Jeśli nie korzysta się z sekcji, to oczywiście, można ustawić od razu marginesy w całej pracy. Nie powinno się jednak manipulować marginesem dolnym. Przypisy wstawiają się automatycznie we właściwym miejscu. Jeśli drukuje się dwustronnie, to też można ustawić marginesy dla całej pracy, tylko trzeba w ustawieniach strony wybrać opcję: marginesy lustrzane.

Możliwość komentowania jest wyłączona.