Autokorekta to bardzo przydatna funkcja Worda. Pomaga likwidować błędy wynikające z pomyłkowego przyciśnięcia klawisza, czyli literówki, a przy okazji niektóre błędy ortograficzne. Działa w tle i nie pyta nas o zdanie. Na ogół nie jest to potrzebne. Niekiedy jednak zmiany w tekście są niezgodne z naszą intencją.

Ustawienia autokorekty możemy przejrzeć i zmienić w opcjach programu Word.  W programie Word 2010 wchodzimy do nich z menu: Plik (w programie 2007 opcje schowane są na dole okna otwierającego się po kliknięciu na kolorowe logo programu umieszczone w lewym górnym rogu).

Do opcji Worda wchodzimy z menu: Plik (w Wordzie 2007 otwiera się pod kolorowym logo w lewym górnym rogu)

Kolejne okno: Opcje jest jednakowe w obu ostatnich wersjach Worda (2007 i 2010).

Okno z opcjami autokorekty możemy otworzyć w zakładce: Sprawdzanie znajdującej się w opcjach programu Word.

Z tego poziomu możemy otworzyć okno: Opcje autokorekty.

Okno: Opcje autokorekty

W powyższym oknie dokonujemy dwóch istotnych zmian. Będzie to usunięcie zaznaczenia w dwóch miejscach:

  1. Początek zdania wielką literą – to jest opcja, która bardzo przeszkadza w pisaniu. Word nie rozpoznaje początku zdania, tylko wstawia wielką literę po każdej kropce, a więc np. po każdym skrócie zakończonym kropką, oraz po każdym enterze. Jest to bardzo uciążliwe. Błędy z powodu złego wciśnięcia klawisza Shift przy wpisywaniu pierwszej litery zdania są znacznie mniej liczne niż wynikające ze zamiany małej litery na dużą po każdej kropce.
  2. Nazwy dni tygodnia wielką literą – zmiana oczywista. Ta opcja jest bardzo przydatna w języku angielskim, gdzie dni tygodnia pisze się od wielkiej litery, natomiast w języku polskim zwyczajnie generuje błędy.

 

Przy okazji warto zapoznać się z pozostałymi zakładkami Autokorekty. Radzę jednak zanotować zmiany przed testowaniem różnych ustawień , żeby później można było łatwo przywrócić wersję pierwotną.

 

4 komentarze

  1. Bardzo przydał mi się ten wpis, właśnie przesiadłem się z WORD 2003 na WORD 2010 i nie mogłem nigdzie znaleźć tej opcji.
    Autokorekta bardzo przydaje mi się do zautomatyzowanego rozwijania skrótów i automatycznego wpisywania często używanych zdań.

    Mateusz
    1. Szczerze mówiąc, nie bardzo wiem, bo to nigdy mi nie było potrzebne. Gdybym wiedziała, po co, to mogłabym doradzić. Bez tego mogę doradzić zaznaczenie automatycznego sprawdzania pisowni w opcjach programu Word (pod kolorowym logo w Wordzie 2007, w menu Plik w Wordzie 2010). Można też wstawić ikonę Autokorekty w menu Szybki dostęp i wtedy wystarczy jedno kliknięcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.