Przez wiele lat prace dyplomowe i magisterskie drukowało się jednostronnie, co nie sprawiało specjalnego kłopotu. Teraz wiele uczelni wymaga, by przynajmniej egzemplarze, które pozostaną w archiwum, były drukowane dwustronnie. Jest to możliwe i wcale nie wymaga żmudnego przestawiania szerokości marginesów na każdej stronie parzystej.

Zmiany układu marginesów dokonujemy na wstążce Układ strony.  Do odpowiedniego okna dialogowego możemy wejść poprzez rozwinięcie menu Ustawienia strony lub poprzez otwarcie okna Marginesy niestandardowe w menu Marginesy.

Dwustronne drukowanie tekstu wymaga ustawienia marginesów lustrzanych.

Jeśli chodzi o ustawienia, to już wszystko.

Odrobinę kłopotu jest z wydrukiem. Teoretycznie można najpierw wydrukować wszystkie strony nieparzyste, a po ponownym włożeniu (odpowiednią stroną) kartek do podajnika drukarki – wszystkie strony parzyste. Nie bardzo polecam to rozwiązanie, bo drukarki – przynajmniej te powszechnie stosowane – dość często chwytają nie jedną, lecz dwie kartki, co powoduje, że strony nie następują kolejno po sobie i  – przynajmniej część pracy – trzeba drukować  po raz drugi.

Z moich doświadczeń wynika, że najlepiej zastosować metodę druku częściowo automatycznego. Najpierw drukujemy wszystkie strony nieparzyste (w oknie Drukowanie wybieramy opcję Drukuj strony nieparzyste). Następnie wybieramy opcję Drukuj strony parzyste, ale nie korzystamy z podajnika automatycznego, tylko wkładamy kartki (odpowiednią stroną) jedna po drugiej do podajnika ręcznego. Jest to trochę żmudne, ale przynosi efekt w postaci poprawnego wydruku, co oszczędza papier i… nerwy.

Zobacz też:

Ustawianie marginesów na linijce

Objętość pracy, marginesy i czcionka

 

11 komentarzy

  1. Jak dla mnie osobiście zmiana na wymóg drukowania dwustronnego to dobry kierunek. Sam osobiście nienawidzę jak dostaję jakieś papiery drukowane jednostronnie. Zgodzi muszę się również z Panią Alicją, że czasem papier jest źle pobierany przez drukarki mimo to wole druk dwustronny!

Możliwość komentowania jest wyłączona.