Wielu studentów spośród tych, którzy decydują się (jedyna słuszna i uczciwa decyzja) na samodzielne napisanie pracy, zadaje sobie pytanie, jak wykorzystywać literaturę przedmiotu, aby nie zasłużyć na miano złodzieja cudzych tekstów.

Literatura przedmiotu w postaci cytatu

Pierwszym sposobem wykorzystania literatury przedmiotu jest cytowanie fragmentów książek, czasopism i innych źródeł (w tym elektronicznych, czyli na przykład e-booków i artykułów z Internetu).

Jak?

Po pierwsze, fragmenty nie powinny być długie – najwyżej jeden akapit, który nie powinien przekraczać 600-800 znaków, to jest mniej niż połowa strony. Po drugie, przytaczany fragment bezwzględnie musi być w odpowiedni sposób zaznaczony (cudzysłowem lub kursywą) i opatrzony przypisem.

Literatura przedmiotu w postaci omówienia

Zamiast cytować źródła można je omówić. W takim przypadku nie używamy cytatu, ale własnymi słowami streszczamy to, co wyczytaliśmy. Jednak fakt, że to nie jest cytat, nie zwalnia nas z podania źródła omówienia. Podanie źródeł w żaden sposób nie obniża wartości pracy. Wręcz przeciwnie.

Umiejętność wykorzystania źródeł jest jedną z tych, którymi trzeba się wykazać w pracy dyplomowej.

Żadnej pracy: ani dyplomowej, ani licencjackiej, ani magisterskiej nie tworzymy w próżni i z niczego. Trzeba korzystać z dorobku tych, którzy zetknęli się już z podobną tematyką. Znajomość tego dorobku udowadniamy, umieszczając w odpowiednich miejscach przypisy.

Jeśli już wybierzemy fragmenty, których chcemy użyć w danym rozdziale, układamy je w wybranej kolejności i dodajemy między nimi zdanie lub dwa (może być więcej) własnych przemyśleń (np. przytaczamy definicje jakiegoś pojęcia i piszemy, na której będziemy się opierać w dalszej części pracy; porównujemy zdanie kilku badaczy na jakiś temat i wskazujemy na podobieństwa i różnice; nawiązujemy do treści już napisanych fragmentów).

Wszystkie wykorzystane pozycje źródłowe wstawiamy do spisu źródeł (popularnie zwanego bibliografią) na końcu pracy.

O ile skorzystasz z tych rad, nikt nie zarzuci ci plagiatu.

Więcej o informacji o tworzeniu bibliografii  w poradniku „Jak napisać, przepisać i z sukcesem obronić pracę dyplomową”.

820 komentarzy

  1. Dzień dobry,

    mam pytanie dotyczące bibliografii, jeśli opisuje ksiązkę o tytule ” Psychologiczne konteksty jakości (..)R.Derbisa” i biore z niej jakiś fragment i na końcu fragmentu jest podpisane ” ( Maslow,1986)” to wtedy w bibliografii dać przypis ” R.Derbis za Masłow,1986″ ?

    czy wystraczy głowna książka z ktorej brałam fragment -> ” Psychologiczne konteksty jakości (..)R.Derbisa”?

    Bo już sama nie wiem…z góry dziękuje za pomoc 🙂

    POzdrawiam.

Możliwość komentowania jest wyłączona.