To bardzo przydatny sposób wstawiania symbolu przy korzystaniu z Worda. Opiszę go na przykładzie często stosowanego znaku paragrafu. Nie ma go w klawiaturze, więc wstawia się go poprzez: Wstawianie, Symbol lub ze skrótu klawiaturowego. Jednak, gdy znak § występuje wielokrotnie, konieczność każdorazowego przechodzenia przez kolejne okna trochę irytuje. Można znak skopiować i za każdym razem wklejać, ale po zamknięciu komputera znak znika ze schowka. Najlepiej więc w takim przypadku wykorzystać możliwości autokorekty.

Wymyślamy sobie jakiś skrót literowy łatwy do zapamiętania. Można użyć na przykład fragmentu wyrazu paragraf: parag.

Otwieramy znane już okno: Symbol i wyszukujemy znaczek § (jest w zbiorze Times New Roman).

Następnie klikamy na przycisk Autokorekta (w oknie: Symbol). Znaczek § zobaczymy w oknie dialogowym: Na. Kursor miga w oknie dialogowym: Zamień. Tam wpisujemy parag, a następnie sprawdzamy, czy zaznaczona jest opcja Sformatowany tekst. Jeśli tak, zatwierdzamy nasze polecenie przyciskiem: Dodaj i zamykamy okno przez OK. Odtąd za każdym razem, gdy wpiszemy parag, ten skrót automatycznie zamieni się w symbol §. Jest to bardzo wygodne. Podobnie możemy sobie ustalić skrót na stopień Celsjusza , na przykład tak, że skrót stoc. program automatycznie zamieni na °C. Oczywiście wtedy do znaku ° w oknie: Autokorekta trzeba dopisać C.

Można stosować dowolne skróty literowe, ale trzeba pamiętać, żeby nie były to całe wyrazy, bo program zamieni je na symbol zawsze, nawet jeśli nie będziemy tego chcieli.

3 komentarze

 1. Word to potęga, jeśli chodzi o edytory tekstu:)

  Dobrze, że się w nim specjalizujesz!!

  Ostatnio zgłębiałam tajniki tworzenia klikalnych spisów treści i zakładek w dokumencie word. Wspaniała zabawa:)

  Serdecznie pozdrawiam

  1. Dzięki. Wordem posługuję się od wersji 2.0. Najlepiej chodziła wersja 6.0, chociaż była uboższa niż dwie najnowsze. Chciałabym pokazać to, co w Wordzie najlepsze, czyli możliwość automatyzacji wielu czynności, co niestety, rzadko jest wykorzystywane przez użytkowników.
   Pozdrawiam

   Alicja

Możliwość komentowania jest wyłączona.