Word może nam pomóc w szybkim przejrzeniu tekstu i korekcie dwóch drobiazgów, które wpływają na jakość edytorską pracy dyplomowej (licencjackiej, magisterskiej) oraz dowolnych innych dokumentów.

Chodzi o:

Wejście do okna otwierającego dostęp do tej funkcji znajduje się w zakładce: Narzędzia główne.

Znajdź i zamień na listwie Worda 2007

Obydwa polecenia otwierają to samo okno, tylko inną zakładkę. Zakładka: Znajdź daje możliwość odszukania znaków, wyrazów lub ciągów wyrazowych, natomiast zakładka:Zamień pozwala zamienić jedne znaki itp. na drugie. Bez problemu można przechodzić z zakładki do zakładki.

Likwidacja podwójnych spacji

Zamiana podwójnej spacji na pojedynczą w Wordzie

Po kliknięciu: Zamień wszystko, otrzymamy następującą informację:

Informacja o liczbie wykonanych zamian w Wordzie

Na wszelki wypadek powtarzamy czynność zamiany tak długo, aż liczba wykonanych zmian będzie wynosiła: 0. Zyskujemy wtedy pewność, że żadna podwójna (potrójna, poczwórna itp. spacja) nie zachowała się w dokumencie.

Zamiana miękkiej spacji na twardą wewnątrz wyrażeń typu: w rogui zasmażka100 kg2011 r.

Zamiana miękkiej spacji na twardą

Wybieramy polecenie: Zamień wszystko i możemy być pewni, że literka w zostanie związana z następującym po niej wyrazem twardą spacją. Następnie wstawiamy w miejsce w inne jednoliterowe wyrazy (a, izou).

Uwaga: trzeba zmieniać osobno małe litery i osobno duże, czyli dla każdej pojedynczej litery czynność powtarzamy dwukrotnie (raz dla wersji małej, raz dla dużej), a więc dla: a, AiIzZoOuU. Pamiętajmy o zaznaczeniu w oknie Zamień opcji: Uwzględnij wielkość liter, bo Word pozamienia nam duże litery na małe.

Likwidacja literówek na końcu linii a wielkość liter

Zamiany spacji miękkiej na twardą dokonujemy także między wartością a jednostką, np. w wyrażeniach 2 kg4 m2011 r. itp.

Zamiana spacji miękkiej na twardą przy jednostkach miar i wag

Zatwierdzamy poleceniem: Zamień wszystko i powtarzamy tę czynność ze wszystkimi użytymi przez nas w tekście jednostkami.

Czy spacja jest twarda, czy miękka możemy zobaczyć po włączeniu widoku znaków niedrukowalnych. Odpowiedni klawisz znajdziemy w: Narzędziach głównych.

Klawisz włączający podgląd znaków niedrukowalnych na ekranie Worda 2007

Jak widać, taki sam znak jest w górnej lewej części listwy (tzw. Szybki dostęp), ale nie na wszystkich ekranach. Narzędzia znajdujące się w menu: Szybki dostęp każdy układa sobie sam w zależności od potrzeb.

Miękka spacja jest oznaczona kropką, twarda – kółkiem.

Sposób zaznaczenia znakami niedrukowalnymi spacji miękkiej i twardej

Niestety, przy wyrównaniu dwustronnym może się zdarzyć, że w wyniku naniesionych zmian odległości międzywyrazowe w którejś linii będą się od siebie zdecydowanie różnić. Wtedy już ręcznie, tylko w tym miejscu, dokonujemy zmiany powrotnej: z twardej spacji na miękką. Jednak lepszym sposobem jest użycie opcji przenoszenia wyrazów. Dokonujemy tego za pomocą dywizu, który wstawiamy, wciskając kombinację klawiszy CTRL+- (dzięki temu, jeśli tekst się przesunie, znak przeniesienia wyrazu nie będzie widoczny, zwykły myślnik (półpauza) byłoby widać).

Zobacz na przykładzie:

Likwidacja światła między wyrazami

I to samo ze znakami niedrukowalnymi:

Likwidacja zbyt dużych odległości między wyrazami

W ten sposób formatowany tekst będzie wyglądał naprawdę dobrze.

Zobacz też: Spacja miękka i twarda

15 komentarzy

  1. Poruszyłaś dwa różne problemy. Jeśli chodzi o przyimki i spójniki dłuższe niż jedna litera (na, pod, od, nad, albo, że, gdyż), to między nimi a wyrazem następnym nie wstawiamy twardej spacji. Skróty typu itd., itp. to – jeśli kończą zdanie, nie powinny przechodzić do następnej linii. Nie stosowałabym jednak w ich przypadku twardej spacji. Można każde takie wyrażenie wyszukać przez „Znajdź” i zobaczyć, czy w tym konkretnym miejscu trzeba zastosować twardą spację czy nie. Nadmiar twardych spacji może spowodować nienaturalne różnice w szerokości przerw międzywyrazowych i nie będzie wyglądało ładnie.

 1. Witam,
  w przypisach bibliograficznych, gdy wpisuję numer strony, zdarza mi się czasem, że justowany tekst rozdziela mi przykładowy wpis: s.2 na dwie linijki, bo 2 już nie mieści się w poprzedniej.
  Niestety nie udało mi się tego połączyć, korzystając z waszych ustaleń.
  Co mam zrobić?

  Dorota
  1. Wstawienie twardej spacji między kropkę a cyfrę czy liczbę powinno pomóc (trzeba zamienić spację zwykłą na spację twardą i cała sekwencja s. 2 powinna przenieść się do kolejnej linii. Jeśli tak się nie stało, to: albo została zwykła spacja obok twardej, albo też w Twoim komputerze jest inna kombinacja klawiszy do wstawiania twardej spacji (rzadko). Jeśli nie udaje Ci się wstawić twardej spacji po kropce, to zamiast spacji przed literą s. wstaw miękki enter, czyli wciśnij jednocześnie shift i enter. Wizualny efekt powinien być ten sam. Pozdrawiam:)

 2. Witam,
  po zastosowaniu procedury opisanej powyżej program WORD nie znajduje wyszukiwanych elementów. Cały tekst jest wyjustowany, czy ma to znaczenie? Wpisuję w pole znajdź: [spacja]w[ctrl+shift+spacja] i nic nie znajduje.Czy mam jakieś błędy w poleceniu czy to wina programu?

  Monika
 3. Zauważyłem, że w linijkach tekstu, w których zastosowana została miękka spacja, jej odstęp pomiędzy dwoma wyrazami jest mniejszy niż w pozostałych miejscach (między wyrazami z normalną spacją). Nie wygląda to ładnie szczególnie, gdy na początku linijki występują dwa przyimki. Czy jest sposób na wyrównanie tych odstępów (spacji miękkiej) tak, by odpowiadały długością pozostałym spacjom w tekście?

  Marcin
  1. Chodzi na pewno o twardą spację, miękka – to ta, którą zwykle wstawiamy. Tak jest, ale tylko wtedy, gdy nie stosujemy przenoszenia wyrazów, a używamy justowania (czyli wyrównania do obu stron). W takim przypadku niestety wyniki może dać tylko „praca ręczna”. Trzeba przejrzeć całość pracy i tam, gdzie szczególnie się rzuca w oczy ta różnica to albo zrezygnować z twardej spacji (jeśli wyrazy nią połączone wypadną w środku wiersza, albo zastosować przenoszenie wyrazów (ctrl+-), albo dodać jakiś wyraz (jeśli to nie cytat) albo ostatecznie dodać drugą twardą spację (osobiście tego sposobu nie polecam, ale wiem, że niekiedy pomaga).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.