W niektórych pracach (oraz innych dokumentach) trzeba niekiedy wstawić tabelę, rysunek lub schemat, który lepiej wygląda, gdy umieścimy go na kartce poziomej. Można to zrobić w programie Word przy użyciu znaku podziału (końca) sekcji.

Znak podziału sekcji znajdziemy na wstążce: Układ strony w menu: Znaki podziału.

Co należy zrobić, pokazuje poniższy rysunek:

Wstawianie w pracę strony o orientacji poziomej

Na stronie pracy, po której chcemy umieścić stronę w orientacji poziomej, wstawiamy znak podziału sekcji na następnej stronie  (Jak wstawić znak podziału sekcji, zobacz w artykule: Koniec strony i koniec sekcji). Teraz wstawiamy kursor na następnej stronie i zmieniamy jej orientację na poziomą (na wstążce: Układ strony, w menu: Orientacja). Po umieszczeniu tam tabeli, rysunku, wykresu itp. znowu wstawiamy znak podziału sekcji na następnej stronie i zmieniamy orientację kolejnej strony na pionową.

 

53 komentarze

 1. Mam dokument Word liczący ponad 100 stron, część stron wewnątrz jest stworzona w orientacji poziomej, reszta standardowo portret.

  Problem:
  Podczas wydruku dwustronnego strony z orientacją poziomą odwracane są tak samo jak pionowe przez dłuższą krawędź, przez co druga strona jest do góry nogami.

  Czy wiecie może jak temu zaradzić? W tej chwili żeby wszystko dobrze wygladało należy odzielnie wydrukować strony pionowe i poziome.

  Jurek
 2. Dzień dobry 🙂
  Mój problem polega na tym, iż w momencie kiedy własnie zmieniłam stronę pionową na poziom aby wstawić tabelę zachwiała mi się całkowicie numeracja stron( nie wiem jak i co zrobiłam,że tak się stało). Numeracja stron jest w porządku do tej własnie strony, którą zmieniłam, a następne strony idą od ,,0″ strony. Bardzo proszę o pomoc…

  Pozdrawiam ciepło..
  Magda

  MagdaA
 3. Witam, piszę z zapytaniem jak na stronie w orientacji poziomej wstawić numerację żeby była w tej samej pozycji co na wcześniejszych stronach pionowych?

  Pozdrawiam serdecznie

  Wiola
  1. Ten problem był już poruszany kilka razy. W czasach, kiedy prace się tylko drukowało (nie trzeba było ich oddawać w formie zapisu cyfrowego), najprościej było przepuścić dwa razy przez drukarkę: raz np. ze schematem w orientacji poziomej, a potem z numerem strony w orientacji poziomej. Teraz najlepiej nie zmieniać orientacji strony, a schemat lub ilustrację wstawić do tabeli złożonej z jednej komórki i obrócić. Dzięki temu numeracja automatycznie zostaje zachowana.


   Jeśli pomogłam, polub https://www.facebook.com/jaknapisac na facebooku:)

 4. Witam. Mam problem z tabelą w wordzie.
  Mianowicie chcę zrobić coś w rodzaju dokumentu w którym będzie poziomo ułożona strona lewa z tabelą (kolumny 1-6) i strona prawa z dalszą częścią tej tabeli (kolumny 7-11).
  Coś jakby kartki Worda schodziły tabelą w dół podwójnie leżąc obok siebie albo co 2 poziome kartki zaczynała się nowa tabela przechodząca poziomo przez obie strony.
  Czy Word coś takiego umie?

  |——-|——-|
  | T A B | E L A |
  |_______|_______|
  strona1 strona2

  Mariusz
  1. O ile wiem Word tego nie potrafi. Potrafi Excel, ale nie próbowałam nigdy takiego pliku wstawić do dokumentu Worda tak, żeby wydruk tabeli rozłożył się na więcej niż jedną stroną. Do druku można te pliki przygotować osobno, natomiast problemem jest zapisanie tego w postaci jednego pliku. Można spróbować kombinować z pdf-em, ale uczelnie życzą sobie plików edytowalnych, więc to rozwiązanie chyba odpada.
   Coś podobnego w Wordzie jest trudne do zrobienia. Word nie dzieli tabeli w pionie. Więc praktycznie trzeba byłoby przygotować połowę tabeli (na lewą stronę), potem skopiować i wstawić na sąsiednią, a potem w tę część wpisać poprawne dane. Następnie sprawdzić jeszcze formatowanie. Dużo pracy, w dodatku, jeśli w tabeli są dane liczbowe, to nie uda się ich mechanicznie sumować.

 5. Po prośbie…
  pracuję w Wordzie 2011.
  Mam następującą sytuację: praca ma ponad 200 stron i standardowe ustawienie A4 w pionie. W kilku miejscach tabele i przypisy ulokowane są nawet na kilku poziomych stronach z rzędu (nowa sekcja, układ strony) i tu wszystko działa. Próbuję natomiast obrócić numery stron, tak, aby były „w pionie” – czyli zgodnie z resztą pracy po wydrukowaniu.

  Najprostsza metoda, to wydrukować na tych stronach ponownie numery po zakończeniu pracy, ale plik muszę też oddać do sprawdzenia na płycie w wersji edytowalnej… Czy ktoś z Państwa ma pomysł jak mogę to zrobić?

  Z góry dziękuję za wszelkie sugestie….

  Radek
  1. Moje pomysły, niestety, nadają się tylko do wersji drukowanych, ale w jednym z poprzednich komentarzy (z 20 stycznia) Kasia opisała metodę wstawiania treści strony poziomej w komórkę tabeli, co pozwala obracać rysunki i wstawiony tekst. To pozwala numerować strony normalnie.

Możliwość komentowania jest wyłączona.